Köpek Eğitimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

köpek eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler
köpek eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler

Evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin ilk tercihlerinden biri de köpekler olmaktadır. Pozitif enerjileri ve dostlukları sayesinde evin neşe kaynağı olurlar. Ancak unutulmamalıdır ki köpek sahiplenen kişilerin can dostların eğitimi başta olmak üzere bir çok sorumluluğu da vardır. İzmir köpek eğitim merkezi Verpatini olarak yılların verdiği tecrübe ile İzmir köpek eğitimi alanında yüzlerce can dostumuza dokunduk ve eğitimini başarı ile tamamladık. Bu yazımızda da özellikle yeni köpek sahiplenen kişiler ya da sahiplenmeyi düşünen kişiler için fayda sağlayacağını düşündüğümüz köpek eğitimi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri derledik…

Köpek Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

Bundan önceki yazılarımızda da sık sık dile getirdiğimiz gibi evcil hayvan sahiplenmek isteyenlerin başlıca sorumlukları vardır. Öncelikle can dostlarımızın tüm ihtiyaçlarını aksatmadan yerine getirebileceklerinden emin olmaları gerekir. Üzerinde çok düşünmeden bir anlık heves ve heyecan ile hayvan sahiplenmek doğru değildir. Unutulmamalıdır ki barınma, beslenme, temizlik ve bakım, sağlık kontrolleri ve sosyalleşme gibi hayvanların çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması çok önemlidir. Can dostunuzun tüm sorumluluğunu alabileceğinizden emin olduktan sonra onunla mutlu yarınlara güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Evinizin yeni üyesi can dostunuzun hem ev ortamında hem de çevrenizdeki kişilere uyum sağlaması daha kolay bir şekilde yaşam sürmesine yardımcı olacaktır. Özellikle apartman ya da site gibi yaşam ortamlarında mutlu ve huzurlu bir köpek yetiştirmek için köpek eğitimi çok önemli avantajlar sağlar. Kısacası köpek eğitimi hem köpeğin kendisi hem de aile üyeleri ve sosyal çevre için çok büyük önem taşır.

Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Sahiplendiğiniz köpeğin ırkına ve özelliklerine göre köpek eğitiminde de değişkenlik olabilmektedir. Ancak baştan vurgulamak isteriz ki can dostunuzun eğitimi için en ideal olan daha yavru iken verilen eğitimdir. Yavru köpek eğitimi yetişkin köpek eğitimine göre hem daha kolay hem de daha başarılı bir şekilde verilmektedir. Köpek eğitimi için en uygun zaman 3 ile 6 ay arasında verilmesidir. Yapılan araştırmalar ve elde edilen tecrübelere göre 3 – 6 aylık köpeklerde verilen eğitimin daha hızlı ve daha başarılı sonuçlar elde ettiği yönündedir.

köpek eğitimi ne zaman başlar
köpek eğitimi ne zaman başlar

Bu yazdıklarımızdan yetişkin köpeklerde eğitim verilmeyeceği sonucu çıkarılmamalıdır. Alanında uzman köpek eğitmenleri tarafından verilen eğitimler her cins ve her yaştaki köpek eğitimlerinde başarılıdır. İzmir köpek eğitim merkezi olarak bizler her yaştan ve her cinsten köpeğe eğitim vermekteyiz.

Köpeğinizin barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra diğer ihtiyaç ve eğitimleri için uzman bir eğitmenden yardım almanız gerektiğini unutmayın. Burada kastettiğimiz köpeğinizin beslenme alışkanlığından sosyalleşmesine, tuvalet eğitiminden temel ve ileri itaat eğitimine kadar tüm konularda eğitim alması gerektiğidir. Özellikle temel itaat eğitimi köpeğinizle kuracağınız güven bağının güçlenmesi ve gelişmesi için çok önem arz eder. Çünkü temel itaat eğitimi verilemeden tuvalet eğitimi, ileri itaat, alan koruma gibi diğer eğitimlerin verilmesi mümkün değildir. Köpek eğitimi sarmal bir şekilde aşama aşama başlar ve devam eder.  Tüm eğitimlerin ilk basamağı olan temel itaat eğitimi bu anlamda çok önemlidir.

Unutulmamalıdır ki köpek sahipleri ile köpekler aynı yaşam alanını kullanmaktadırlar. Haliyle de köpek eğitimi ne kadar önce ve profesyonel ellerde verilirse ortak yaşam alanındaki sorunlar da en aza inecektir. Örneğin tuvalet eğitimini almış bir köpek tuvaletini nereye yapacağını bilecek ve ev içerisinde de istenmeyen kazalar en aza inecektir.

Köpek eğitiminin en önemli avantajlarından biri de köpek ile sahibi arasında bir iletişim dilinin oluşmasını sağlamasıdır. Özellikle temel itaat eğitimi ile birlikte verilen otur, yat, kalk, bekle, koş, git ve gel gibi komutlar sahibi ile köpek arasında bir iletişim dili oluşturacaktır. Temel itaat eğitimi tasmalı iken verilirken ileri itaat eğitiminde bu komutlar tasmasız olarak verilmektedir.

Son olarak vurgulamak isteriz ki köpek eğitimi alanında uzman olmayan kişiler tarafından verildiğinde faydadan çok zarar verecektir. Verilen yanlış eğitimler geri döndürülemez davranış bozukluklarına bile neden olabilecektir. İşte bu yüzden köpek eğitiminde alanında uzman kişiler tarafından verilmesi çok çok önemlidir.

İzmir’de profesyonel köpek eğitimi için Verpatini köpek eğitim merkezinden destek alabilir, köpek eğitimi ile ilgili aklınıza takılan bütün soruları sorarak bu süreci en sağlıklı şeklide tamamlayabilirsiniz.

Önceki İçerikKöpeğim Çok Havlıyor, Nasıl Sustururum?
Sonraki İçerikYavru Köpekler Neden Ağlar?