Golden Retriever hakkında önemli bilgiler ve tüm özellikleri

Köpek Ansiklopedisi programımıza hoş geldiniz. Bu bölümümüzün yıldızı , tüm sevimliliği ve inanılmaz karakteriyle karşınızda GOLDEN RETRIEVER…


Tüm dünyada en popüler köpek ırkı olarak bilinen ve çok sevilen Golden Retriever’ların tüm özelliklerini bu videomuzda bulabileceksiniz. Eğer bir Golden Retriever sahiplenecekseniz işte bilmeniz gerekenler.

Dışarıda vakit geçirmeyi ve oyun oynamayı seviyorsanız, enerjisi hiç bitmeden size eşlik edebilecek köpek kesinlikle  Golden Retriever’dır. İçine adeta insan kaçmışcasına zeki davranabilen bu köpekler enerjik, uyumlu ve akıllı arkadaşlardır, Golden’lar av köpekleri olmalarının verdiği özellikleriyle  oyun oynamaktan, dışarıda zaman geçirmekten, yüzmekten ve tabiki bir şeyleri yakalayıp getirmekten çok hoşlanırlar. İsmini aldığı geri getiren anlamına gelen “retriever” özelliği ile attığınız bir nesneyi hiç yorulup USANMADAN size geri getirebilirler..taaa ki siz yoruluncaya kadar 🙂

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; eğer bir Golden Retriever sahiplenecekseniz o muhteşem hiperaktivitelerini doğru egzersizlerle kontrol etmelisiniz, aksi takdirde yüksek enerjisini boşaltamıyacağınız  bir Golden ile yaşamak hem size hem de köpeğe eziyet olacaktır. Kısacası bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve köpeğinize fazla vakit ayıramayacaksanız bu ırk size göre değil ….

KÖKENİ

Golden Retriever’ların kökenleriyle ilgili bilgiler farklılık göstermektedir Kayıtlardaki bir bilgi 19. yüzyılın ortasında ingiltere’ye gelen bir rus sirkindeki ırkı bilinmeyen altın sarısı rengi köpeklerin bloodhound ırkı köpeklerle melezlenmesi neticesinde oluşturulmuştur. Başka bir kayıda göre siyah retriever, Tweed Spaniel, Setter ve Bloodhound ırkı ile çapraz çiftleştirilmelerinin ardından Golden Retriever ortaya çıkmıştır. Kesin kökeni ile ilgili bilgiler net olmamasına rağmen en fazla kaydı tutulan ırklardan biridir.

BEKÇİLİĞİNE GÜVENMEYİN

Golden Retriever denilince ilk akla gelen misafirperver bir bekçi köpeğidir.
Ama siz yine de son derece iyi huylu olan bu köpekleri bir bekçi köpeği ve koruma amaçlı sahiplenmeyin ..
Bölgenizde hırsızlık olayları fazla ise bekçilik amaçlı bir Golden Retriever tercih etmeniz tam bir facia!
– Heyyy Hırsız abi hoşgeldin, gel gel kapı açık 🙂
..diyerek hırsızın üzerine atlayıp, o na türlü şirinlikler sergileyen bir bekçi köpeği düşünsenize. Bu nedenle bekçilik amaçlı düşünüp bir Golden Retriver sahiplenmeyin. Onlara bekçi yerine tam bir Polliana desek abartmış olmayız.

SALYALARA DİKKAT

Golden Retriever’lar tenis topu, tahta, ayakkabı vb şeyleri taşımaktan ve onlarla oynamaktan hoşlanırlar. Bu köpeklere sahipseniz; ayakkabılarınızda ve eşyalarınızda bir parça salya olmasına da alışmalısınız.

KARAKTERİ

Golden Retriever iyi huylu ve nazik bir köpektir. Ona köpeklerin centilmeni de denebilir. tüm köpek ırkları arasında çocuklarla en iyi anlaşan ırktır.Özellikle çocuk ve bebekler istemli veya istemsiz olarak canlarını acıtsa bile yine de sabırlı ve nazik olabilmeleri dikkat çekicidir. Çocuklarla kurabildikleri arkadaşlıkları güven vericidir. Bunun yanı sıra anlaşamayacağı evcil hayvan hemen hemen yok gibidir.

Bir eğitmen köpeği olan Golden Retriever cinsi Deniz’in videolarını izleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Oldukça duygusaldır ve çok çabuk üzülüp depresyona girebilir. Günde 7 saatten fazla yalnız bırakılmamaları önerilir.

Arama kurtarma ve narkotik işlerde çok sık kullanılan köpek ırklarından birisidir.Terapi ve rehber köpek olarak eğitilebildikleri kadar çocuk bakıcılığı da yapabilirler. Ayrıca diğer hayvanlara da bakıcılık yapma duyguları vardır.

Golden’lar  Sahiplerine çok düşkündürler ve kesinlikle kimseye zarar vermezler.

TÜY BAKIMINA DİKKAT

Bu tür için söylenebilecek tek kötü sayılabilecek özellik; tüylerinin dökülmesidir. Bakım gerektiren tüy yapısı gereği Hafta da en az 3 kez taramalısınız.

EĞİTİM

Amerika ve Kanada’da yapılan araştırmaya göre Golden Retrieverlar dünyanın en akıllı 4. köpek ırkıdır. oldukça zeki ve rahatlıkla eğitim alabilen köpeklerdir. Kolay eğitilebilir olmaları nedeniyle de itaat yarışmalarında çok sık başarılı sonuçlar aldıkları görülmektedir.
Bu cinsin söz dinleme becerisi insanlar tarafından büyük saygı görmüştür.

Eğer sizde bir Golden Retriever sahiplendiyseniz mutlaka temel eğitimini almasını sağlamalısınız. Temel eğitimle ilgili videolarımızı izleyerek doğru eğitim sistemi hakkında fikir edinebilirsiniz.

Son olarak ; Golden Retriever’lar özellikle ülkemizde en çok terk edilen köpek ırkıdır..

Bir hevesle sahiplenilen Golden Retriever’lar, yüksek enerjisiyle başa çıkamayan insanlar tarafından  barınaklara ve sokaklara terk ediliyorlar ….Ne yazık ki barınaklar bu köpeklerle dolu… Onlara bir şans vermek sizin elinizde.

Onlar size bağımlı yaşayan muhteşem canlılar ve her zaman sizin güvenilir, çalışkan, mutlu dostlarınız olarak kalacaklardır.

Satın almayın sahiplenin…

Önceki İçerikEşkiya Deniz kedilerin yolunu kesiyor
Sonraki İçerikDeniz ve Cips