Labrador Retriever Özellikleri – Köpek Ansiklopedisi

Labrador Retriever Köpek Ansiklopedisi
Labrador Retriever 3 Farklı Rengi

Köpek ansiklopedi programına hoş geldiniz. Bu yazının yakışıklı ve güzel konuğu; soğuk denizlerin cesur yüzücüsü, insanların yakın arkadaşı ve yoldaşı, Labrador Retriever cinsi köpekler. Retriever cinsi köpeklere az çok aşinayız. Özellikle Golden Retrieverların sevimli ve cana yakın yapıları sayesinde onlara içten içe sempati beslenir. Labradorlar ise Golden Retrieverların en yakın akrabalarından bir tanesi. Golden Retrievelerlardan daha kısa tüylere sahip olan bu ırk, orta boylu ve sağlam yapılı bir ırktır. Omuz yüksekliği yarım metreyi biraz geçer ve yaklaşık otuz kilo civarındadır. Ayrıca renkleri, bir Retriever olmasından dolayı çoğu zaman sarı ve kahverengidir. Bunun yanı sıra siyah olanları da mevcuttur.

Labrador Retriever Kökeni

Soğuk denizlerin cesur yüzücüsü unvanını ilk ortaya çıktığı yerden dolayı alır. Adını aldığı Labrador Yarımadası’nda kendini gösteren bu ırk, balıkçıların soğuk denizlerde ağ çekmesine yardımcı oluyordu. Hala daha bu görevi layıkıyla yerine getiren Labradorlar elbette ki vardır. Belki de ilk amaçlarını insanlarla beraber yerine getirmesinden dolayıdır bilinmez, çok cana yakın ve duygusal bir köpek ırkıdır. Zaten en yakın akrabalarından biri olan Golden Retrieverların da bu özelliğe sahip olduğu bilindiği göz önünde bulundurulursa bu çok da şaşırtıcı bir özellik değil. Kanada’da bir zamanlar köpek sahiplerinden ağır vergiler alınmaya başlanınca, Labradorların nesli tehlikeye girdi. Labradorların neslinin tükenmesi engel olan şey, Kanada’dan alınıp İngiltere’ye getirilmeleridir. İngiltere’de Retrieverlar ile çiftleştirilen Labradorlar, bugünkü hallerini almışlardır.

Labrador Retriever Karakteri

Labradorlar, insan ile çok kolaylıkla uyum yakalayabilen ve onlara çok çabuk güvenebilen bir ırktır. Bundan dolayı her yaştan insanla çok iyi anlaşabilen Labrador Retrieverlar, gördüğü her insanla çok iyi anlaşmak ister. Sabrının yanında çok da duygusal bir köpektir. Yani kısacası ona bir görev verdiğiniz zaman size olan sadakatinden ve sabrından dolayı belki de o görevi yerine getirene kadar asla amacından şaşmayacaktır. Eh pek tabii ki de insanlarla yaşamaktan çok zevk alan bu ırk, hoşlanmadığı kişilere de mesafeli davranarak tavrını belli eder. Çok zeki bir köpek ırkı olan Labrador Retrieverlar, ayrıca sahiplerinin ve hoşlandığı kişilerin sözlerini de dinler ve onlara ayak uydurur fakat çok hareketli bir ırk olduklarından dolayı aslında sahiplerinin de onlara ayak uydurması gerekebilir. Zekasından dolayı kolaylıkla eğitilebilir ve çoğu yerde yaşama uyum sağlayabilir. İnsanlara çok çabuk uyum sağlaması, bir bekçi köpeği olarak kullanılamamasının nedenidir. Bekçi köpeği olarak görev aldığı yerler mevcut olsa da Labrador Retrieverlar bir baş okşamaya, bir mamaya kolayca kanabilir. Çok iyi koku alma yeteneklerine sahiptirler. Bu özelliklerinden dolayı da narkotik, arama kurtarma ve rehber köpekler olarak görev alabilirler. Çok iyi koku alma özelliklerinden dolayı da bazı insan hastalıklarını tespit edebilir ve bunu tavırlarıyla belli edebilir.

Sulu Eğlence Anlayışı

Labrador Retrieverlar, kökeninden dolayı mıdır bilinmez, su ve çamurla oynamayı çok severler. Aslında bir Labrador Retriever sahibi olduğunuz zaman, haylaz bir çocuğu da evlat edinmiş olursunuz. Yağmurlu havalarda gezmeye çıktığı zaman kendi tüylerini ve sizin üstünüzü başınızı kirletebilir. Belki de çok eğleneceği için bundan hiç pişman olmaz. Zaten eğer bir Labrador yağmurlu havada gezmeye çıktıysa, güçlü ve dinamik yapısı sayesinde sahibini yağmura çamura her yere sürükleyebilir. Bir Labrador’u ilgiden ve eğlenceden mahrum etmek, patilerini prangaya vurmak gibi bir şeydir. Bundan dolayı eğer bir Labrador edinecekseniz, ona yeteri kadar vakit ve ilgi ayırmalısınız. Aslında verilen ilgi karşılıklı olarak geri alınacağından, bu Labrador sahiplerinin de hoşuna gidebilir.

Labrador Retriever Bakımı

Boğazına düşkün olmasından dolayı Labrador Retrieverların en büyük derdi beslenme ve egzersizdir. Labrador sahipleri, köpeklerinin yemeklerini porsiyon şeklinde vermelidir. Mutlaka düzenli olarak egzersiz yaptırmalı ve aşırı kilo almasını engellemelidir. Kısa tüylü bir ırk olduklarından dolayı da haftada bir tarama yeterlidir. Tüy dökme mevsiminde ise haftada en az iki kez taranarak Labrador rahatlatılabilir. En son olarak da kronik hastalık olarak iri köpek ırklarında çoğunlukla görülebilen kalça ve dirsek displezyası görülebilir. Bundan dolayı Labrador sahipleri, diğer her evcil hayvan sahibi gibi, köpeklerinin bakımlarını ihmal etmemeli ve veteriner kontrollerini zamanında yaptırmalıdır.

Labrador Eğitimi

Enerjik, oyuncu ve zeki olan Labrador Retrieverların eğitim alması hayatınızı kolaylaştırır. Temel eğitim ile ilgili videolarımızı izleyerek pozitif eğitimin temellerini öğrenebilirsiniz. İzmir’de köpek eğitimi alanında uzun yıllardır faaliyet gösteren Verpatini ailesine katılmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Öğrencilerimize pozitif eğitim kuralları çerçevesinde eğitim veriyoruz.

Satın almayın sahiplenin…

Köpek Ansiklopedisi

Önceki İçerikDeprem Arama Kurtarma Köpekleri
Sonraki İçerikAlman Çoban Köpeği Özellikleri – Köpek Ansiklopedisi