Yavru Köpekler Neden Ağlar?

yavru köpekler neden ağlar
yavru köpekler neden ağlar

Özellikle yeni köpek sahibi kişilerin sıkça başına gelen ve sebebini bilmedikleri bir sorun olan köpeğim neden sürekli ağlıyor sorusunu sizler için cevaplandıracağız. Ardından da köpeklerde ağlama sorunu nasıl çözülür hakkında çözüm önerilerini sizler ile paylaşacağız. İzmir ve çevresinde yıllardır İzmir köpek eğitimi konusunda hizmet veren Verpatini İzmir köpek eğitim merkezi olarak köpek eğitimi ile ilgili köpek eğitimi ile ilgili tüm soruları cevaplandırmaktan mutluluk duyarız.

Köpekler Neden Ağlar?

Köpeklerde havlama, hırlama nasıl bir iletişim yöntemi ise bazen de ağlama ve sızlanma da köpeklerin iletişim kurma biçimlerinden biri olmaktadır. Ancak yavru köpeklerde ağlama sonrası sahiplerinde de tedirginliğin arttığı gözlenmiştir. Öncelikle köpeklerde ağlamanın ne anlama geldiğinin iyi bilinmesi ve köpeğin ağlama nedeninin doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için de uzman bir köpek eğitmeninden yardım almak sürecin yönetilmesinde en doğru davranış olacaktır. İzmir köpek eğitim merkezi uzmanları sizlere bu süreçte her türlü eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Gelin şimdi köpek ağlaması ne anlama gelir nedenlerini maddeler halinde hep birlikte görelim…

Her canlı türünün ilgi ve şefkate ihtiyacı olduğu hepimizin bildiği bir gerçektir. Yavru köpeklerin de anne ve kardeşlerinden ayrıldıktan sonra bu ilgi ve şefkati araması, kaygı duyması, korkması çok doğal bir durumdur. Böyle durumlarda yavru köpeğinize göstereceğiniz ilgi ve şefkat sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Köpekler ilk defa geldikleri yeni ortamlarında kendilerini yalnız hissederler. Bu nedenle de kaygılanır ve duygularını ağlayarak ifade ederler. Özellikle köpeğiniz evinize yeni geldiyse onu özgür bırakmanız, ev içerisinde serbest bırakmanız, geceleri mümkünse yalnız değil de sizin de olduğunuz bir ortamda uyumasını sağlamanız kaygı sürecini daha kolay bir şekilde atlatmasını sağlayacaktır. Yeni ortamında kendini yalnız hisseder köpeğini ile ne kadar çok vakit geçirir ve oyunlar oynarsanız can dostunuz kendini daha iyi hisseder. Ağlama ve sızlanma gibi davranışları en aza iner.

Yavru köpekler acıktıklarında ya da bir ağrı, acı hissettiklerinde de bu durumu ağlayarak ifade ederler. Bu şekilde davranarak sizin dikkatinizi çekmeye çalışırlar.

Tüm bunların yanı sıra köpekler bir şey istemek, ilgi çekmek, iletişim kurmak, stresini ifade etmek ve sıkıldığını göstermek için ağlama davranışını sergilerler.

Peki, köpeğinizin ağlaması nasıl durdurulur? Gelin şimdi hep birlikte bir göz atalım…

köpekler neden ağlar
köpekler neden ağlar

Köpeklerde Ağlama Sorunu Nasıl Çözülür?

Yavru köpeğinizin ağlamasını durdurmaya çalışmadan önce bunun nedenini öğrenmek sorunun çözümü için de en doğru davranış olacaktır. Bu nedenle öncelikle köpeğim neden ağlıyor sorusunun doğru cevaplanması gerekir.

Yavru köpeğinizin ağlamasını acıdan ya da stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız ona karşı ilginizi artırmalı ya da ona karşı nazik davranmalı ve şefkatinizi göstermelisiniz. Özellikle ağlayan köpeklerin cezalandırılması ya da şiddetli bir tepki verilmesi köpeğin daha çok korkmasına, kaygılanmasına ve sonucunda istenmeyen davranışlar göstermesine neden olacaktır.

Yukarıda yavru köpeklerin ilgi çekmek ya da bir şeyi istedikleri için de ağlama davranışını gösterdiklerinden bahsetmiştik. Ağlama sebebinin bu tür nedenlerden dolayı olduğunu düşünüyorsanız eğer köpeğinize istediği şeyi hemen vermeyin. Aksi takdirde bu ağlama ile isteme konusu alışkanlık haline gelecek ve can dostunuz tüm isteklerini ağlayarak ifade etmeye devam edecektir.

Yavru köpeğiniz bazen tuvalet ihtiyacından dolayı da ağlayabilir. Böyle durumlarda onu bir an önce dışarı çıkarmalı ve mümkünse bir süreliğine onu dışarıda serbest bırakmalısınız.

Köpeğinizin bir rahatsızlığından dolayı ağrı sebebiyle ağladığını düşünüyorsanız hemen bir veterinere götürmeli, rahatsızlığın sebebi tespit edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

Son olarak vurgulamak isteriz ki köpek eğitimi sabırlı ve tutarlı olmayı gerektiren bir süreçtir. Bu süreci en sağlıklı bir şeklide geçirebilmek için uzman köpek eğitmenlerinden destek almanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle temel itaat eğitimi almış köpeklerde ağlama sorununun en aza indirgendiği görülmektedir. İzmir köpek eğitmeni Hakan Dinçer İzmir köpek eğitimi ile ilgili aklınıza takılabilecek tüm sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyar…

Önceki İçerikKöpek Eğitimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki İçerikDeprem Arama Kurtarma Köpekleri