Köpek Sağlığı ve Bakımı Nasıl Yapılır?

köpek bakımı nasıl yapılır
köpek bakımı nasıl yapılır

İnsanlar nasıl ki temiz bir çevre ve sağlıklı besinler ile yaşamlarını sürdürebiliyorlarsa köpekler de biz insanlar gibi belirli ortam ve koşullara ihtiyaç duyar. Bu yazımızda sizlere köpek sağlığı ve bakımı hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşacağız. Ayrıca köpek vücut bakımı, köpek kulübesi bakım ve temizliği, tüylerin bakımı gibi konularda da ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz. İzmir köpek eğitim merkezi olarak bizler can dostlarınızın sağlıklı bir ortamda eğitim alarak gelişimlerini tamamlayabilmesi için bu konunun çok önemli olduğunu biliyor ve elimizden gelen hassasiyeti gösteriyoruz.

izmir köpek eğitimi

Köpeğin gelişimin sağlayabilmesi için yaşadığı ortam çok önemlidir.

Köpek eğitiminin uzman bir kişi tarafından verilmesinin çok önemli olduğundan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik.  Ancak bunun gerçekleştirilebilmesi için köpeğin gelişimini de etkileyen temizlik ve çevre gibi etkenlerin olduğu da unutulmamalıdır. Can dostlarımızın yaşadıkları çevrenin temiz olması gerekir. Bunun yanı sıra köpeğin bakımlarının mümkünse uzman biri tarafından düzenli bir şekilde yapılması tavsiye edilir. Can dostlarımızın genel sağlığı ve eğitimi için bir diğer önemli olan konu ise hareket özgürlüğüdür. Köpeklerin yaşadıkları rahatça hareket etmesi, dolaşabilmesi onların fiziki ve ruhsal gelişimi için olumlu etkiler yaratır. Siz de köpeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimine destek olmak ve en iyi eğitimi vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken temel konuların bunlar olduğunu unutmayın. Köpeğinize en doğru eğitimi vermek istiyorsanız ona her açıdan temiz ve hijyenik bir çevre oluşturun. Köpeğinizin kalacağı kulübe ya da kullanacağı oyuncak gibi araç gereçlerin temizliğine dikkat edin. Rutin bakımlarını uzman bir kişi kontrolünde ve düzenli olarak aksatmadan yaptırmayı unutmayın. Ve son olarak köpeğinizin enerjisini atması ve sağlığı için ona hareket ve dolaşma alanı oluşturun. Günlük düzenli yürüyüşler planlayın.

Köpek kulübesinin bakımı ve temizliği nasıl olmalıdır?

Her canlı için barınmanın en temel ihtiyaçlardan biri olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple de barınağın temiz ve sağlık koşullarının uygun olması canlının yaşam kalitesini de artırmaktadır. Yaşam standartlarını artırmasının yanı sıra kendini güvende ve iyi hissetmesini de sağlamaktadır. Her canlı huzurlu, güvenli bir yuvayı hak eder. Siz de değerli minik dostunuzun sağlığı için ona en uygun yuvayı oluşturmalısınız. Bu süreçte destek almak istediğiniz her anda izmir köpek eğitim uzmanı olarak yanınızdayız… Şimdi gelin, köpek barınağının bakımı ve temizliği nasıl olur hep birlikte daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim…

Köpek barınağı bakımında en önemli konulardan bir tanesi köpek kulübesinin bulunduğu yerdir. İster istemez köpeğin döküntü ve artıkları olacaktır. Bunların hem sizler hem de misafirleriniz için rahatsız edici olmaması adına köpeğin yuvasının evin doğru bir noktasında olması gerekir. Ancak köpeğinizin bakımının kolayca yapabilmeniz için size yakın olması da önemlidir.

Külube temizliği her gün düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Köpeğiniz kulübenin içerisine gün içinde çeşitli atık ve döküntüler bırakabilir. Bu atıklar uzun süre temizlenmediğinde etrafa rahatsız edici kokular yayabilir. Sadece koku değil görüntü kirliliği de oluşur. Bu elverişsiz ortamda yaşayan minik dostunuzun sağlığının da olumsuz etkileneceğini unutmamalısınız. İşte tüm bu nedenle köpeğin barınağı her gün temizlenmelidir. Bu amaçla kulübenin içi boşaltılmalı, içerisindeki tüyler süpürülmelidir. Kulübe içindeki minder, örtü gibi araç gereçler de silkelenmeli, havalandırılmalı ve temizlenmelidir. Köpeğinizin yattığı minder ıslak ise kurusu ile değiştirilmeli ve mutlaka temizlenmelidir.

Her temizlik öncesinde kulübe içerisinde parazit bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. 2 haftada bir parazitlere karşı ilaçlama yapılmalıdır.

Köpeğin kulübe bakımında döküntüleri, atıkları, minder temizliği ya da parazit gibi etkenlerin yanı sıra kulübede zamanla oluşabilecek bazı çürüme kırılma gibi arızalar da ortaya çıkar. Bunun için de can dostunuzun yuvasını temizlerken dökülen boyalar, akan dam ya da rutubet gibi olumsuz durumların da kontrol edilmesi gerekir.

Can dostunuzun kulübe içinin temizliği kadar dışının ve çevresinin de temizliği çok önemlidir. Çevredeki olumsuz etkenlerin hem can dostunuza hem de diğer canlılara zarar verebileceği unutulmamalıdır. Kirli bir çevrede bit, pire ve parazitlerin çok daha kolay üreyebileceği dikkate alınmalıdır.

Köpeğin Vücut Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Düzenli bakımı yapılan bir köpeğin güzelliği ve görünümü de sağlıklı olur. Hatta bu bakım sadece dış görünüşünü etkilemez. Can dostunuzun sağlığını ve iletişimini de çok olumlu etkiler. Kendine güvenini sizinle olan bağını güçlendirir.

köpek sağlık bakımı nasıl yapılır
köpek sağlık bakımı nasıl yapılır

Köpeğin vücut bakımı denilince ilk akla gelen tüy ve deri bakımıdır. Her köpeğin cinsine ve ırkına göre tüy özellikleri değişir. Bu nedenle de her köpeğin tüy bakım rutini değişkenlik gösterir. Köpeklerin tüy uzunlukları değişir. Bazı köpeklerin tüyleri kısa bazılarının ise çok uzundur. Uzun ve kısa tüylerin bakımı değişir. Uzun tüyler daha zahmetli bir bakım gerektirir. Köpeklerin ilkbahar ve sonbahar geçişlerinde çok daha fazla tüy döktüğü gözlemlenir. Bu durumun doğal sebebi ise minik patili dostunuzun tüy değişim vaktinin gelmiş olmasıdır. Köpeğin tüy bakımında ilk adım tüylerin düzenli olarak taranması ve fırçalanmasıdır. Aksi taktirde köpeğiniz kendini rahatsız hisseder. Hırçınlaşır ve huysuzlanır. Tüylerin taranmaması aynı zamanda köpeğinizde kaşıntılara da sebep olur. Köpeğinizin tüylerini fırçalama süresi için en ideal süre 2 günde bir taramaktır. Ancak tüy dökme zamanında her gün düzenli olarak taranması tavsiye edilmektedir. Kısa tüylü köpeklerin taranması için yumuşak ve kısa kıllı fırçaların tercih edilmesi gerekir. Uzun tüylü köpeklerin taranması için ise sert ve uzun kıllı fırçalar tercih edilmektedir. Tüy bakımı köpeğiniz için aksatmadan yapılması gereken bir rutin bakımdır. Siz de göreceksiniz ki minik dostunuzun tüylerini tararken o çok mutlu olacak, hiç zorluk çıkarmayacak… Tüyleri tarandıkça köpeğiniz kendisini daha mutlu, huzurlu ve rahatlamış hissedecek. Unutulmamalıdır ki bakımı yapılan her köpek sevilir ve değer görür. Kendini değerli, özel ve sevgi dolu hisseder…

İzmir köpek eğitim merkezi olarak bu yazımızda sizlere köpek bakımı ve temizliği ile ilgili genel ve kısa bilgiler verdik. Bu konu hakkında merak ettiğiniz diğer sorular için köpek eğitim uzmanı Hakan Dinçer size bir telefon kadar yakın…

Önceki İçerikİzmir Köpek Eğitim Fiyatları
Sonraki İçerikÇeşme Köpek Eğitimi