Toy Poodle bakımı ve tüm Özellikleri – Köpek Ansiklopedisi

Köpek Ansiklopedisi programımıza hoş geldiniz. Bu bölümün yıldızı , tüm sevimliliği ve inanılmaz karakteriyle karşınızda Toy Poodle ….

Karşı konulmaz sevimliliği, oyuncu kişiliği ve kıvırcık tüyleriyle son dönemlerin en çok tercih edilen ırkı olan Toy Poodle ‘ın tüm özelliklerini bu videomuzda bulabileceksiniz. Eğer bir Toy Poodle sahiplenecekseniz işte bilmeniz gerekenler.

Biz insanların yüzyıllar boyunca seçici çiftleştirme yöntemiyle yarattığımız 400 ü aşkın köpek ırkının içerisinde bazıları vardır ki; Tam anlamıyla kucak köpeği diyebileceğimiz türdendir.. İşte Toy Poodle da bu anlamda kucak köpeklerinin en sevimlisidir. 

Küçük boyutları, çocuklarla iyi geçinmesi, apartman yaşamına uygun olması sebebiyle “kucak köpeği” olarak sınıflandırdığımız birçok minyatür köpek ırkına göre uzun ve hareketli bir öz geçmişi vardır. 

Egzersizin Önemi

Esasen Poodle ırkının daha minyatür halidir. Adeta bir oyuncağı andıran bu sevimli köpekler son derece oyuncu ve hareketlidirler. Sosyal hayatları onlar için çok önemlidir. Eğer yeterince dışarı çıkartılıp günlük egzersizleri yaptırılmazsa davranış bozuklukları gösterip, depresyona girebilirler. 

Bu yüzden bu köpeği sahiplenmeden önce mutlaka her gün dışarı çıkartıp egzersiz sağlayabileceğinizden emin olmalısınız. Kendi boyutlarına uygun köpeklerle sosyalleşmesi onu son derece mutlu edecektir.

Bununla beraber Toy Poodle’lar insan canlısı köpeklerdir. Sokağa çıktığınızda diğer insanların yanına koşmak, üzerlerine atlamak ve kendini sevdirmek isteyebilir. Bu davranışlarını söndürmek için mutlaka temel eğitim almaları gerekir.. Yüksek enerjileriyle aynı orantıda eğitime yatkın olmaları onları birer gösteri ustası haline getirir. Yaklaşık 100 komutu öğrenebilme potansiyelleri vardır. Bu yüzden show ve sirk ortamlarında sıkça görünen bir ırktır.

Toy Poodle Eğitimi

Bu cinsler için temel eğitim, onun sosyal bir varlık haline gelmesi için atlanmaması gereken önemli bir konudur. Zira bu köpeklerin eğitimleri zamanında verilmediğinde agresif davranabilirler veya diğer köpeklerle aralarında sorunların yaşanmasına neden olabilir. Unutmadan bir Toy poodle sahiplendiyseniz eğitimi konusunda bizden profesyonel destek alabilirsiniz. Köpeğin kendi evinde ve sahibinin de katılımcı olduğu eğlenceli, pozitif, köpeği düşünmeyi öğreten  eğitim sistemimizden faydalanabilirsiniz. Eğitim sistemimiz ve iletişim bilgilerimiz için bize ulaşabilirsiniz.

Öz Geçmişi

Bu ırkla ilgili bazı kaynaklarda yazılan bilgilere göre ilk üretim yerleri Almanya olarak belirtilse de bu köpekler aslında Fransız kökenlidir. Standart boyda olan Poodle’lar bekçi köpeği, askeri hizmetler, vagon çekme, rehber köpek ve bir sirk oyunculuğu gibi birçok görevde kullanılmıştır. Ve tüm görevlerde de başarılarını göstermişlerdir. İsmini, uzun bacakları sayesinde suda rahat yüzebildikleri için “su birikintisi” anlamına gelen “Pudel” kelimesinden almıştır. Fransa’da ördek avında çok başarılı sonuçlar sergilediği için onlara “şan kenarhs” yani ördek köpek denmektedir. Fransız aristokrasisi tarafından bir hayli tercih edilen Poodle köpeği, “Fransa’nın ulusal köpeği” olarak kabul edilmiştir. 19. Yüzyılın sonlarına gelindiğinde oyuncak boylarının üretimi daha da artmış ve gösteri köpekleri olarak ortaya çıkmışlardır.

Birazda bu sevimli köpeğin karakterinden bahsedelim ;

Oldukça zeki ve oyun meraklısıdır. İyi bir aile dostu ya da arkadaş arayanlar için önerilebilecek en ideal köpek cinsleri arasındadır. Havlama meyilleri olmayan, çok hareketli ve oyuncu köpeklerdir. Normalde diğer oyuncak köpek türleri çok fazla hareketli olmasalar da bunlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Aşırı oyun düşkünü olan bu köpekler çocuklarla iyi geçinebilme özelliklerine sahiptirler… yabancılara karşı ise toleranslı ve sevecen davranırlar. Bu özelliklerinden dolayı apartman dairesinde kolaylıkla beslenebilirler. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi çok enerjik bir köpek olduğu için yeterince zaman ayrılması, egzersizlerini yapmaları için günlük olarak dışarı çıkartılmaları önemli bir ayrıntıdır. Unutmadan bu köpekler Gururlu bir köpek cinsi olduğu için sahibi ile ilişkisi titiz olmalıdır. Sahibinden uzun süre ayrılan bu köpekler ciddi travmalar yaşayabilir.

Toy Poodle Fiziksel Özellikleri

Yetişkin ve sağlıklı bir Toy Poodle 24-30 cm boyunda olabilir. 

Ortalama ağırlıkları 2 ile 4 kg. arasında olan bu köpekler 12-18 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Toy Poodle Köpeği Bakımı

Bu köpeklerde dikkat edilmesi gereken konuların başında tüy bakımı gelir. Günlük olarak fırçalanmaları durumunda, çok güzel bir görünüme sahip olurlar. Uzman bir pet kuaförünün elinde muhteşem bir görünüme sahip olabilir.

Tüyleri düzenli fırçalanan ve kaliteli bir mamayla beslenen Toy poodle, en az tüy döken köpek ırkları arasındadır. Alerjik rahatsızlıkları olan kişiler için en uygun ırk olarak bilinmektedir.

Sağlıklı bir Toy Poodle, düz bir sırta ve uzun kuyruğa sahiptir. Oval ayaklara sahip olan Toy Poodle, ayaklarının uzunlukları ve ağırlıkları ile birbirine eşit olmaktadır. Tüyleri kıvırcık ve yumuşaktır. Beyaz renginin yanı sıra kahverengi, gri ve siyah tüylere de sahiptir. 

Eğer tüm bu anlattıklarımız neticesinde sahiplenmeye karar verdiyseniz köpeğin saf kan olmasına son derece dikkat etmelisiniz.

Petshoplarda oldukça yüksek fiyatlara satılan bu sevimli köpeği çok ucuza temin edeceğini söyleyen bir petshop’a denk gelirseniz, mutlaka köpeğin safkan olup olmadığını bir uzmana danışarak onaylatmalsınız .

Sözün özü Toy Poodle “Tam bir kucak köpeğidir”

Önceki İçerikMaltese Terrier ve Tüm Özellikleri
Sonraki İçerikAkita Köpek Eğitimi – İzmir Urla, Çeşme