Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

evde köpek bakımı nasıl yapılır
evde köpek bakımı nasıl yapılır

Patili dostlarımızın her yönden sağlıklı olabilmeleri için karşılanması gereken bazı ihtiyaçları vardır. Bu yazımızda İzmir köpek eğitimi merkezi olarak köpek bakımı nasıl yapılır ve köpek bakımında dikkat edilmesi gerekenleri sizler ile paylaşıyoruz.

Evde Köpek Bakımı

Köpeğin bakım rutini ırkı, yaşı ya da birkaç faktöre göre değişkenlik gösterir. Can dostunuzun diş bakımından aşılarına, beslenme gereksinimlerinden fiziksel aktivitesine kadar bakımı için gerekli olan her detayın köpeğin ırk özellikleri, cinsiyeti, yaşı ve özel ihtiyaçları dikkate alınarak yapılması gerekir.

Öncelikle köpek bakımında en önemli hususlardan biri egzersizdir. Köpeğinizin kas ve kemiklerinin sağlıklı gelişimi için fiziksel aktivite çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre her gün düzenli olarak fiziksel aktivite yapan köpeklerin daha sağlıklı ve mutlu oldukları görülmüştür. Köpeğinizin her gün düzenli olarak çıktığı tuvalet yürüyüşleri bile sadece ihtiyacını gidermek için değil egzersiz yapmış olduğu için de çok önemlidir. Köpeğiniz ile oynamış olduğunuz oyunlar da egzersiz ihtiyacını karşılamak ile birlikte onların ruhsal gelişimlerini olumlu etkilediği için çok önemlidir. Egzersizler köpeğinizin kas ve kemik gelişimine olumlu etki sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Patili dostlarınızın zinde kalmasını sağlar. Aynı zamanda onlar ile birlikte geçirdiğiniz vakit ile aranızdaki bağ daha da güçlenmiş olur.

Evde köpek bakımının unsurlarından biri de evinizde köpeğe ait bir yerin olmasıdır. Ev içinde kendine ait alanı olan köpekler kendilerini daha mutlu ve daha güvende hissederler.

Egzersiz ve tuvalet için köpeğinizi dışarı çıkardığınızda diğer köpekler ile tanışmalarını sağlayın. Bu durum onların diğer sosyalleşmelerine yardımcı olacaktır.

Köpek bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de beslenmedir. Ancak bu konuda kesinlikle bir uzman yardımı almanız gerektiğini unutmayın. Çünkü köpeğinizin yaşına ve cinsine göre beslenme miktarı ve şekli de değişmektedir. Köpeğinizin en doğru ve en sağlıklı beslenmesi için uzman bir veterinerden yardım almayı ihmal etmeyin. Mümkün olduğunca köpeğinize enerji veren ve sindirimi kolay besinleri tercih edin. Köpek beslenmesi konusunda en önemli husus da mama seçimidir. Mama içeriği iyice araştırılıp köpeğinizin damak tadına en uygun olan mamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca mamasını değiştirmek zorunda kaldıysanız bunu aniden yapmayın. Böyle durumlarda eski ve yeni mamayı karıştırarak bir haftalık süreçte yeni mamaya yavaş yavaş geçiş yapın.

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde köpek bakımı denilince akla ilk gelen husus köpeğin tüy temizliğidir. Evde kimi zaman sorun olarak görülebilecek bu durumu en aza indirmek için köpeğin tüy ve deri bakımının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Belli zaman aralıkları ile köpeğin tüylerinin uygun bir tarak taranması çok önemlidir. Tüyleri tararken kullanacağınız tarağın köpeğinizin tüy yapısına göre değiştiğini belirtmek isteriz. Örneğin kalın tüyler için ya da uzun tüyler için farklı tiplerde üretilen tarakları tercih etmelisiniz.

Evde köpek bakımı rutinlerinden biri de diş bakımıdır. Köpek diş bakımı için öncelikle köpekler için tasarlanmış olan diş fırçası ve diş macunlarını kullanabilirsiniz. Haftada birkaç kere patili dostunuzun dişlerini fırçalayın. Sağlıklı dişlere sahip köpeklerin beslenmelerinde de sorun yaşanmaz. Bu nedenle diş bakımı köpeklerin gelişimlerini de olumlu etkiler.

Köpeklerin hastalıklardan korunabilmesi için aşılarının tam olması çok önemlidir. Bu nedenle köpeklerde aşı takvimi titizlikle takip edilmelidir. Köpeğin ırkına ya da özel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterse de bazı aşılar zorunlu iken bazı aşılar isteğe bağlıdır. Bunun için en doğru cevabı veteriner hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

Hem köpeğiniz hem de sizin huzurunuz için can dostunuza bazı eğitimleri vermeniz gerekmektedir. Köpeklerde tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi ya da ileri itaat eğitimi gibi eğitimler köpek eğitiminde en önemli olanlardır. Bu eğitimleri uzman bir eğitmenden almanız sürecin doğru yönetilmesi ve köpeğinizin kendini iyi hissetmesi için çok önemlidir. İzmir köpek eğitimi denilince akla ilk gelen merkezlerden biri olan Verpatini uzman ekibi olarak can dostunuzun eğitimi ve bakımı konusunda sizlerin yanındayız. Köpek eğitimi ile ilgili aklınıza takılan her türlü soru ve konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki İçerikKöpekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikGolden Retriever Köpek Eğitimi Ve Özellikleri