Köpeğim Neden Bana Bakıyor? Ne anlatmak istiyor?

köpek bakışları ne anlama gelir
köpek bakışları ne anlama gelir

Köpeklerin o çok bilindik, derin ve anlamlı bakışları genelde sahipleri tarafından çeşitli şekilde yorumlanır.

Eğitimlerimizden birinde sevimli bir Poodle’ın sahibiyle bu bakışlarla ilgili aramızda şu diyalog geçti;

“Köpeğim gözlerimin içine bakarak sanırım benim üzerimde üstünlük kurmaya çalışıyor” diye şikayet etti.

“Köpeğinizin üstünlük kurmak için baktığını size düşündüren nedir?” diye sordum.

“Ne zaman yanında bir şeyler yesem, (Özellikle köfte)  gözümün içine bakıp ona da vermem için bana hükmetmeye çalışıyor.”

“Hayır!,” diye güldüm. “Köpeğiniz sadece köfte istiyor! Köpeğiniz o köfteden bir tane yemek için size yalvarıyor. Bu hakimiyet ya da üstünlük kurmak değil.”

Ne yazık ki, genelde köpek sahipleri,  normal köpek iletişimini “baskın” eylemlerle karıştırıyor. Pozitif Köpek eğitimi bu yerleşik inançları çürütmek için çok şey yapmış olsa da, daha gidecek çok yolumuz var.

Bir köpeğin sahibinin gözlerinin içine bakması için birçok sebep sayabiliriz.

Bazı köpek sahipleri köpekleri gözlerinin içine baktığında endişelenip korkarlar, ancak çoğu zaman bu bakışlar kesinlikle iyi niyetlidir.

köpek bakışı anlamları
köpek bakışı anlamları

İstek Bakışları

Köpeğiniz size baktığında muhtemelen bir şey söylemeye çalışıyordur. Sabah uyandınız ve köpeğiniz sebebini bilmediğiniz bir şekilde gözlerinize bakıyor. Muhtemelen tuvalet için dışarı çıkmak istiyor ve bu onun için acil bir konu. Önce gözlerinizin içine bakacak, sonra sokak kapısına ve tekrar gözlerinizin içine. Bilin ki Köpeğinizin acilen dışarı çıkması gerekir.

Ya da köpeğiniz acıktığında sizinle göz teması kurmaya çalışabilir. Önce size bakacak, sonra boş mama kabına ve tekrar sizin gözlerinizin içine bakacak. İşte bu bakışlar kesinlikle köpeğinizin karnının aç olduğunu gösterir.

Bir başka örnek: Köpeğiniz en sevdiği oyuncağına bakıp daha sonra gözlerinizin içine bakıyorsa sizinle oyun oynamak, iletişim kurmak istiyordur. Oyun zamanının geldiğini size anlatmak istiyor.

Köpekleriyle güçlü bağ kuran köpek sahipleri sadece bakışarak bile komut verebilir ve köpeğin ne anlatmak istediğini ezbere bilirler.

Uyarı Bakışları

Köpekler sadece bir şeyler istemek için size bakmazlar. Bazende uyarı bakışları yaptıkları zamanlar olur. Köpeğiniz sert bir bakış atıyor ve gözünü kırpmıyorsa bu bir uyarı bakışıdır. Önünden sevdiği bir oyuncağı almaya çalışırsanız veya onu koltuktan kaldırmaya çalışırsanız bu sert uyarı bakışlarını atabilir.

Genelde alanına girdiğiniz sokak köpekleri bu uyarı bakışlarını atarlar. Unutmadan sokakta karşılaşacağınız bir köpeğin gözünün içine bakmak “meydan okumak” olarak kabul edilir, bu yüzden sokakta karşılaştığınız köpeklerle direkt göz teması kurmaktan kaçının, aksi takdirde bunu bir tehdit olarak algılayabilir ve saldırabilirler.

köpekler bakışları ile ne anlatır
köpekler bakışları ile ne anlatır

Odaklanmayı Öğretmek

Köpeğinize göz teması kurmayı öğretmek önemli  bir temel egzersizidir ve köpeğinize öğretmeniz gereken ilk şeylerden biridir. Köpek ve sahibi arasındaki bu bakışlar tıpkı bluetooth cihaza bağlanmak gibidir ve sizi bir bütün yapar. Sesli komutun yanı sıra göz teması köpeklerin komutu anlamasında çok etkili oluyor.

İsmini söylediğinizde göz teması kuran bir köpek neredeyse verilen tüm komutları yerine getirmeye hazırdır.

Göz teması egzersizleri için ödül maması kullanarak bir başlangıç yapabilirsiniz;

  • Avucunuzun içine ödül maması alın ve avucunuzu kapayın
  • Köpeğinizin ismini söyleyin ve tam göz teması kurduğunda “Aferin” diyerek ödül mamasını verin

Bu egzersizi her gün 10 dakika çalışın. Unutmayın, ödül maması sadece göz teması sağlandığında verilmeli.

Gözlerin ruhun penceresi olduğu söylenir. Sizin ve köpeğinizin bakışları buluştuğunda çok derin bir iletişimin temeli atılmış demektir.

Pozitif Köpek Eğitmeniizmir köpek eğitimi

Hakan DİNÇER

Önceki İçerikKöpek Eğitimi Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikKöpeğinizi Anlamanın 7 Yolu