Köpeğin Vücut Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

köpek temizliği nasıl yapılır
köpek temizliği nasıl yapılır

Her canlı gibi köpekler de sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşamlarını sürdürmelidir. Hem köpeğin hem de barınağın temiz olması köpeğin alacağı eğitimin sürecini de davranışlarını da olumlu etkiler. Ayrıca bakımlı köpekler çevreden çok daha ilgi görüler bu nedenle de kendilerini daha iyi hisseder ve daha özgüvenli olurlar. İzmir köpek eğitim merkezi olarak bu yazımızda sizlere köpek sağlığı, köpek bakımı ile merak edilen detayları paylaşacağız.

Çeşme köpek eğitimi

Köpeğin Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpekler tüylü hayvanlardır. Köpeğin cinsine göre bu tüyler kısa, uzun ve orta boyda olabilmektedir. Ancak tüy uzunluğu ne olursa olsun köpeklerde tüy bakımının yapılması çok önemlidir. Çünkü tüyleri ve derisi düzenli olarak temizlenmeyen köpek huysuzlaşır ve agresif tavırlar içerisinde olur. Özellikle köpeklerin tüy döküm zamanı olan ilkbahar ve son bahar mevsiminde tüy ve deri bakımı çok daha önemli hale gelmektedir. Bu dönemlerde köpeğinizin tüy ve deri bakımı yapılmadığında hem köpeğiniz hem de birlikte yaşadığı insanlar için sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. İşte bu sebeple özellikle bu mevsimlerde günde en az bir kez tüylerinin fırçalanması taranması gerekmektedir. Eğer tüy bakımı aksatılırsa köpeği rahatsız eder, kaşındırır ve huysuzlaştırır. Tüy ve deri bakımının yapılmaması bir takım deri hastalıklarına sebep olabilir.

Tüy dökme mevsimlerinde köpeğinizin cildi daha hassas olur. Bu nedenle fırçalama işlemi için sert bir fırça yerine orta sertlikte bir fırça tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Köpeğinizin fırçalama işlemi baş bölgesinden başlayarak sırt kısmından kuyruğa doğru yapılmalıdır. Daha sonra göğüs, karın bölgesi ve bacak ile bacak araları fırçalanmalıdır. Fırçalama esnasında kene, pire gibi istenmeyen canlıların olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

Köpeğiniz kısa tüylü ise bunun için kısa ve yumuşak kıllı fırçalar kullanılmalıdır. Fırçalama da tüylerin çıkış yönüne doğru yapılmalıdır. Eğer köpeğiniz uzun tüylü ise uzun ve sert kıllı fırçalar kullanılabilir. Bu şekilde tüylerin arası temizlenir ve havalandırılır.

Köpeklerde Diş Bakımı

köpek diş bakımı temizliği nasıl yapılır
köpek diş bakımı temizliği nasıl yapılır

Köpeklerde tüy ve deri bakımın yanı sıra diş bakımı da çok önemlidir. Köpeklerde sağlıklı dişler yaş ile doğru orantılı olduğu kadar beslenme ve bakımı ile de ilgilidir. Özellikle köpeğiniz yavru iken kalsiyum ihtiyacını yeterli miktarda aldıysa dişleri kuvvetli ve sağlam olur. Köpeğinizin dişlerinde ileri derecede renk sararması, kötü koku ya da diş taşı var ise kesinlikle uzman bir veterinere götürmelisiniz. Sağlıklı olmayan dişler köpeğinizin beslenme alışkanlığını da etkileyeceği için onun gelişimi ve davranışlarını da olumsuz etkiler.

Köpeğin Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerin tüy ve diş temizliği ile birlikte ayak, kulak, göz temizliği ve bakımı da çok önemlidir. Köpeğinizin gözlerinde çapaklanma ya da kanlanma gibi bir durum var ise uzman bir veteriner hekime götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Köpeğin en hassas organlarından biri de kulaklarıdır. Kulak temizliği köpekler için çok önemlidir. Kulak içerisinde çok fazla toz birikmesi hastalıklara yol açar. Bu kirlenme ileri düzeyde ise temizliği kendi başınıza yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Uzman bir veteriner hekim tarafından yapılmasını öneriyoruz. Hem iç kulak yapısına zarar verebileceği için hem de başka bir hastalığın belirtisi olabileceği için köpeklerde kulak temizliği için veteriner hekim yardımı alınmalıdır.

Köpekler günün çok büyük bir kısmını ayaklarında da aşınma ve yaralar olabilir. En sık karşılaşılan sorunlardan biri de tırnak kırılmasıdır. Bu tür yaralanmalar ileri derecede ise mutlaka uzman bir veteriner hekim yardımı almanızı tavsiye ediyoruz. Yanlış ve bilinçsiz bir şekilde yapılan müdahale unutmayın ki köpeğinizin günlük hayatını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle ayak bakımına dikkat etmeli ve ileri derece sorun ile karşılaşıldığında veteriner yardımı alınmalıdır.

Köpeğin Yıkanması ve Köpek Banyosu

köpek banyo nasıl yapılır
köpek banyo nasıl yapılır

Biz insanların cilt temizliği ne kadar önemli ise köpeklerde de cilt temizliği çok önemlidir. Ancak köpeklerin cilt yapısı insanlarınkine benzemez. Çünkü köpeklerin ter bezleri yoktur. Haliyle de terlemedikleri için köpeğin derisi hava almaya elverişli değildir. Ancak köpeklerde bol miktarda yağ dokusu bulunur. Sahip oldukları özel yağ dokusu da deriyi yumuşak ve güçlü kılar. Köpekleri çok sık yıkamak yağ dokusunun zarar görmesine sebep olur. Bu nedenle köpeklerin zorunlu olmadıkça yıkanması önerilmez.

Bu yazımızda sizlere köpek sağlığı ve bakımı hakkında bilgiler verdik. İzmir köpek eğitim merkezi olarak köpek eğitimi ve sağlığı hakkında her türlü sorunuzu cevaplamaktan memnuniyet duyarız. İzmir köpek eğitimi ile ilgili aklınıza takılan her türlü konu ve soru için sizleri köpek eğitim merkezimize bekliyoruz.

Önceki İçerikUrla Köpek Eğitimi
Sonraki İçerikKöpekler Hakkında İlginç Bilgiler