En Çok Sahiplenilen Köpek Türleri Hangileridir?

en çok sahiplenilen köpek türleri
en çok sahiplenilen köpek türleri

Köpekler ile insanlar arasındaki bağ binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. İnsanların en sadık dostu olan köpeklerin her biri farklı karakterlere sahip olsa da biz insanlar ile arasında sevgi, şefkat, paylaşım ve sadakat her zaman var olmuştur. İzmir köpek eğitim merkezi olarak bu yazımızda sizlere günümüzde en çok sahiplenilen köpek türleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bir köpek sahiplendiyseniz ve izmir köpek eğitimi konusunda deneyimli izmir köpek eğitmeni arayışında iseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

En Çok Sahiplenilen Köpek Türleri

en çok tercih edilen köpek golden
en çok tercih edilen köpek golden

Golden Retriever: Günümüzde en çok sahiplenilen köpek cinsi golden retriever köpeklerdir. Bunun da en önemli sebebi çok zeki olmaları, verilen eğitimi kolaylıkla almalarıdır. Ayrıca golden cinsi köpekler insanlar ile arasında müthiş bir uyum vardır. Sahiplerine büyük bir sadakat ve sevgi ile bağlı olurlar. Aynı zamanda bu köpeklerin çok güçlü koruma güdüsü bulunmaktadır. Tüm bunlar ile birlikte görünüşleri de oldukça sevimlidir. Uzun, parlak tüyleri ve pozitif enerjileri ile sevgi dolu köpek türleri arasında yer alırlar.

alman çoban köpeği tercih edilen bir türdür
alman çoban köpeği tercih edilen bir türdür

Alman Çoban Köpeği: insanlar tarafından en çok sahiplenilen köpek cinslerinden biri de Alman çoban köpeğidir. Güçlü olması, aynı zamanda zeki ve sadık karaktere sahip olması bu köpeğin yoğun olarak sahiplenilmesinin nedenleri arasındadır. Golden retriever cinsi köpeklerde olduğu gibi Alman çoban köpeğinin de kıvrak bir zekâya sahip olması öğrenme kapasitelerini yüksek tutar. Alman çoban köpekleri bu hızlı öğrenme kapasiteleri sayesinde dünyanın bir çok yerinde askeriye ve polisiye gibi kritik alanlarda tercih edilmesini de sağlamıştır. Alman çoban köpekleri çevreye karşı aşırı duyarlı ve korumacıdırlar. Sahiplerine karşı oldukça sadık köpek türleri arasında yer alırlar. Özellikle Alman çoban köpeği eğitiminin erken dönemde uzman bir köpek eğitmeni tarafından verilmesi çok önemli katkılar sağlar. İzmir’de Alman çoban köpeği eğitimi için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

boxer sevilen ve tercih edilen bir köpek türüdür
boxer sevilen ve tercih edilen bir köpek türüdür

Boxer: Görünüşleri ile oldukça sempatik olan boxer cinsi köpekler kaslı vücut yapıları ile dikkat çekerler. Asil duruşları ve bununla birlikte asık suratları ile kendilerini hemen fark ettirirler. Boxer cinsi köpekler sahiplenilen aile ile de çok özel bir bağ kurma yeteneğine sahiptir. Sahibine çok düşkün ve sadık köpek türü olarak tanınmaktadırlar. En belirgin karakter özelliklerinden olan aileye düşkün olmaları ile diğer köpek türlerine göre fark yaratırlar. Boxer cinsi köpekler kaslı vücutları ile asil duruşlarının arkasında aslında çok da duygusal bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve ilgiyi çok severler.

Yorkshire Terrier: Küçük köpek türü denilince ilk akla gelen köpek cinslerinden biri olan terrier köpek hem dünya çapında hem de ülkemizde en çok sahiplenilen köpek türleri arasında yer almaktadır. Ev ya da apartman yaşamına en uygun köpek cinsi olarak da bilinirler.  Terrier cinsi köpekler oldukça zeki köpeklerdir. Küçük olmalarına aldanmayın bazı durumlarda boyundan büyük cesaret göstermeleri an meselesidir.

Saint Bernard: İri cüssesi, görkemli tüyleri ve sevimli görüntüsü ile kalplere kazınan köpek türleri arasında yer alan Saint Bernard köpekler en çok sahiplenilen başlıca köpek türleri arasında yer alır. Bu köpekler sahiplerine çok bağlı ve sadıktırlar. En önemli özellikleri diğer hayvanlara, insanlara özellikle de çocuklara karşı çok naziktirler. Fiziksel özelliklerinden dolayı günümüzde arama kurtarma çalışmalarında sıkça talep edilen köpek türlerinden biridir.

Beagle:  Geçmişi Antik Yunan’a kadar uzanan beagle köpekler avcı köpeği olarak da tanınırlar. Koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bu sebeple de tasmasız olarak gezdirilmesi çok tavsiye edilmez. Sahiplerine karşı sadık, uyumlu ve insan canlısı olan beagle türü köpekler sevimli görüntüleri ile de en çok sahiplenilen köpek türleri arasında yer alırlar.

Akita İnu: Hachiko filmi ile popülerliği daha da artan Akita İnu cinsi köpekler birçok olumlu özellikleri ön plana çıkarlar. Cana yakın olmaları, sıcak kanlı ve sadık olmaları, koruma iç güdülerinin mükemmel derecede olması bu köpek türünün başlıca özellikleridir. Özellikle Japonya’da akita inu cinsi köpeklerin şans ve sağlık getirdiğine inanılmaktadır.

Sizler de yukarıda saydığımız köpek cinsleri ya da daha farklı türde bir köpeği sahiplenmek istiyor ve ona en doğru köpek eğitimini vermek istiyorsanız doğru adrestesiniz. İzmir köpek eğitimi denilince akla ilk gelen Verpatini köpek eğitim merkezi olarak bizler alanında uzman olan bir çok izmir köpek eğitmeni ile sizlerin her zaman yanınızdayız.

Önceki İçerikGolden Retriever Köpek Eğitimi Ve Özellikleri
Sonraki İçerikKöpek Sahiplenmeden Önce Mutlaka Bilinmesi Gerekenler