Köpek Sahiplenmeden Önce Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

köpek sahiplenmeden önce bilinmesi gerekenler
köpek sahiplenmeden önce bilinmesi gerekenler

Geçmişten günümüze insanın en sadık dostu olan köpekler iyi kalpli ve sevecen canlılardır. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde de pek çok insan köpek sahiplenmek ister. Ancak bir köpek sahiplenmeden önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İzmir köpek eğitim merkezi olarak bugünkü yazımızda köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler için dikkat edilmesi gereken konuları paylaşacağız. İzmir köpek eğitim merkezi Verpatini olarak sizlere köpek sahiplenme sürecinde yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Köpek sahiplenme ve izmir köpek eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evinizin yeni üyesi can dostunuz ile daha mutlu ve huzurlu bir yaşam için bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Büyük bir heyecan ile başladığınız köpek sahiplenme yolculuğunun sağlıklı bir şekilde devam edilmesi için önceden bu hususların bilinmesi hem sizin hem de köpeğiniz için mutluluğu için çok önemlidir.

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle köpek sahiplenmeye karar verme sürecinde evde yaşayan her bireyin onayını almak çok önemlidir. Evinizin yeni üyesi olacak olan can dostunuzu ailenin tüm bireylerinin istemesi sonradan yaşanacak olumsuzlukları da önleyecektir. Köpek sahiplenmek önemli ve ciddi bir karardır.

Köpekler Duygusal Canlılardır

Köpeklerin davranışları ya da karakter özellikleri ırklarına ve yaşına göre değişkenlik gösterir. Ancak sabit olan bir şey vardır ki bütün köpekler ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Mutlu, huzurlu ve güven duygusu içinde yaşadığı bir ortam her köpeğin en temel ihtiyacıdır. Sadece fiziksel ihtiyaçlarını karşılanması yeterli değildir. Örneğin her köpek oyun oynamak ister. Ona özel zaman ayırılmasını ister. Ve belki de en önemlisi sevildiğini hissetmek ister. Güven bağı kurduğu sahibi ve yuvasında bir ömür boyu mutlu, huzurlu yaşayabilir.

Can Dostunuz İçin Evinizde Yer Açın

Köpeğiniz sahiplenmeye kara vermeden önce ev ortamınızın koşullarının uygun olup olmadığını iyi düşünmeniz gerekir. İster apartman dairesi ya da isterseniz bahçeli bir ev olsun öncelikle köpeğinizin kendine ait bir yaşam alanının olması çok önemlidir. Evinizde odanızın bir bölümünü can dostunuzun uyuması, dinlenmesi için ayırmalısınız. Köpeğiniz için özel bir alan belirlemeniz hem sizin hem de can dostunuz için ev yaşamında düzen sağlar. Evde yaşam alanı oluştururken tuvalet ihtiyacını karşılaması gereken bir ortam ayarlamanız gerektiğini de unutmamanız gerekir. İhtiyaç halinde köpeğiniz önceden belirlediğiniz bu alana tuvaletini yapabilir.

Can Dostunuz İçin Egzersiz Ve Yürüyüşlerin Önemi

Eğer bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız her gün düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Çünkü her canlıda olduğu gibi köpeklerde de yürüyüş yapmak, egzersiz yapmak çok önemli bir aktivitedir. Öyle ki günlük yürüyüş ve egzersizlerini yapmayan köpekler kendini mutsuz hisseder ve hırçınlaşabilir. Hatta ilerleyen hareketsiz yaşam köpeklerde obezite gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle köpek sahiplenmeden önce köpek yürüyüşlerinin zamanını ve yürüyüşte köpeğinize eşlik etmesi için aile bireyleri arasında iş bölümünü planlamanız gerektiğini unutmayın.

köpek sahiplenmek
köpek sahiplenmek

Köpek Sahiplenmek Ciddi Bir Karardır

Köpekler de insanlar gibi belirli karaktere sahiptir. Duygusal yönden sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Güven içinde yaşadıkları yuvalarına çabuk alışırlar. Temel ihtiyaçlarının karşılanması için insanlara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle köpek sahiplenmeden önce çok ciddi bir karar verdiğinizi unutmayın. Bir anlık bir heves ya da heyecan ile üzerinde çok düşünülmeden köpek sahiplenilmez.  Sonradan pişman olarak evden gönderilen her köpek çok büyük üzüntü duyar ve duygusal olarak geri dönülemez hasarlar alır.

Tüm bunların yanı sıra köpek sahiplenme sürecinin öncesi ve sonrasının çok önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Sahiplenme sonrası köpeğin yeni yuvasına alışma sürecinde büyük bir sabır göstermeniz gerekmektedir. Hem onu tanımak ve hem de köpeğinizin yeni düzene alışması biraz zaman alabilir. Bu süreçte büyük bir sabır göstererek tüm zorlukların üstesinden gelebileceğinizi hiçbir zaman unutmayın.

Son olarak türüne göre değişmekle birlikte köpekler belirli dönemlerde tüylerini dökebilir. Tüy dökme problemi ortadan kaldırılamaz ancak köpek şampuanları, özel taraklar ya da çeşitli yöntemler ile azaltılabilir. Köpek sahiplenme sonrasında evinizin çeşitli bölgelerinde tüylerle karşılaşmanız olasıdır.

Verpatini olarak İzmir köpek eğitimi konusunda yıllara dayanan tecrübemiz ile siz değerli hayvan dostlarımızın her zaman yanınızdayız. Profesyonel İzmir köpek eğitmeni kadromuz ile yuvanıza yeni katılan can dostunuza her türlü desteği vermeye hazırız.

Önceki İçerikEn Çok Sahiplenilen Köpek Türleri Hangileridir?
Sonraki İçerikKöpeğim Çok Havlıyor, Nasıl Sustururum?