Temel İtaat Köpek Eğitimi Komutları ve Önemi

Eğer kafanızda bir köpek sahiplenme fikri belirdiyse öncelikle bilmeniz gereken şu ki ; Bir köpekle yaşamak ciddi sorumluluk ister. Bu sorumluklarla ilgili bilgi sahibi olmadan köpek sahiplenmek maalesef köpeğin terk edilmesi sürecine kadar gidiyor ve hak verirsiniz ki “Terk edilmek tüm canlılara acı verir”  Temel İtaat Köpek Eğitimi konusu tüm sorumlukların içinde en önemlisidir. Bu sebeple lütfen yazımızı dikkatle okuyun ve önceliğinizi ona göre belirleyin.

Eğer bu sorumlukların bilincinde olarak bir köpek sahiplendiyseniz, hadi o zaman en önemli önceliğiniz olan Temel İtaat Köpek Eğitimi konusuna göz atalım 😉

Öncelikle bilmeniz gereken şu ki ; Hepimiz için eğitim nasıl ki temel hak ise köpek içinde o derece önemli bir haktır, ihtiyaç değildir. Adı üstünde köpeğimize “evcil hayvan” diyorsak eğer insanla olan yaşama adapte olması, bizlerle birlikte güvenli ve uyumlu yaşaması gerekmektedir. İşte burada temel itaat köpek eğitimi çok önemli bir rol oynuyor

Peki nedir bu TEMEL İTAAT KÖPEK EĞİTİMİ ve ne işe yarar ?

Temel İtaat Köpek Eğitimi: Tıpkı biz insanlar için okuma-yazma öğrenmek neyse, köpekler içinde aynı derecede önem arz eder. Adı üstünde köpeğinizin ve sizin hayatınızı kolaylaştıracak temel komutlardan oluşur. Düşünün ki; Okuma-Yazma bilmiyorsunuz. Nasıl ki sosyal yaşam içerisinde okuma yazma bilmeyen bireyler çaresiz kalırsa işte evcil dediğimiz köpeğimiz de temel komutları bilmiyorsa o derece çaresiz kalır, bir davranış kazanamaz.

Temel İtaat Köpek Eğitimini henüz yavruyken tamamlayan köpekler, sahipleriyle son derece uyumlu yaşayabilir, evinizin tüm kurallarına uyar, çocuklarla ve misafirlerinizle iyi geçinir, diğer evcil hayvanlara karşı sevgi dolu ve toleranslı olurlar. Bu komutları bilen bir köpeğin tüm davranışlarını düzenleyebilir, ileriye dönük muhtemel davranış bozukluklarının önüne geçebilirsiniz.

Temel İtaat Köpek Eğitimi Komutları Nelerdir ?

Bu komutlar OTUR-BEKLE-YAT-GEL komutlarını kapsar. Köpeğin bu komutları beden diliyle öğrenmesi ve koşulsuz uygulaması gerekir. Bize eğitim için gelen taleplerin çoğunda köpek sahipleri “ – Benim köpeğim otur dediğimde zaten oturuyor” diyorlar ancak hemen sonra ekliyorlar “– Ama sadece canı istediğinde oturuyor” .İşte bu demek oluyor ki; “Köpeğiniz bunun bir komut olduğunu ve bu komuta koşulsuz uyması gerektiğini bilmiyor”

Köpeğiniz koşulsuz olarak bu komutları yerine getirmeli . Bu komutlar sizin hayatınızı ve tabii ki köpeğinizin hayatını kolaylaştıran olmazsa olmaz komutlardır.

Temel İtaat Köpek Eğitimi komutlarının önemi üzerine senaryo yazıp oynayalım hadi

Bir köpek için en önemli ihtiyaç olan sosyalleştirme ve egzersiz için dışarı çıktınız ve köpeğinizi serbest bıraktınız. Koşup oynadı ve eve gitme vakti geldi. Köpeğinize GEL dediğinizde bu komutu bilmediği için gelmeyecektir ve sizi peşinden koşturacaktır. Bunu yaşayan köpek sahibi ise daha büyük bir hata yaparak “Aman gel dediğimde gelmiyor sonra peşinden koşuyorum” düşüncesiyle bir daha köpeğini hiç serbest bırakmayacak ve ileriye dönük birçok davranış bozukluğunun önünü açacaktır. Senaryomuza devam edelim…

Evimize bir misafirimiz geldi ve köpeklerle arası çok iyi değil, korkuyor ya da temas etmek istemiyor. Köpeğimiz sevgi dolu bir hayvan olduğu için gelen misafirlerin üzerine coşkuyla atlamak sevgisini göstermek isteyecektir. Eğer köpeğinizin temel eğitimi varsa YAT- BEKLE komutlarıyla onu kontrol edebilir ve misafirlerinizi gönül rahatlığıyla ağırlayabilirsiniz.

Ya da küçük bir çocuk köpeğinizi sevmek istedi, kaldı ki mutlaka gördüğünüz her çocukla mutlaka köpeğinizin temas etmesini sağlayın.Bu hem köpeğinizin dengeli bir köpek olması için, hem de karşıdaki çocuğun hayvanlara karşı hafızasında güzel izler bırakmanız , hayvan sevgisini çocuğa aşılamanız açısından önemli bir görevdir. Ama senaryomuz gereği komutları bilmeyen bir köpeğiniz var.Çocukla karşılaştı ve yine o muhteşem sevgi dolu enerjisiyle çocuğun üzerine atlayacak, onunla oynamak isteyecektir. Fakat sevgi dolu bile olsa bir köpeğin çocukların üzerine atlaması çocukta hem fiziksel hem de psikolojik etkiler bırakabilir. Oysa temel eğitimi olan bir köpeğe önce OTUR sonra BEKLE komutunu vererek köpeğinizin çocuğun üzerine atlamasını bloklayarak bu karşılaşmanın daha sakin bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

Başka bir senaryo…Köpeğinizle dışarıya yürüyüşe çıktınız ve o an için bir marketten alışveriş yapmalısınız ve maalesef bir çok mağaza/market gibi yerlere köpeklerin girmesi yasak ! Ama merak etmeyin eğer köpeğinizin temel eğitimi varsa marketin önünde ona önce OTUR sonra BEKLE komutunu vererek alışverişinizi bitirene kadar sizi güvenli bir şekilde beklemesini sağlayabilirsiniz.

Bu senaryolardan yüzlercesini yaşamak zorunda kalacaksınız. Eğitimli bir köpeğinizle dışarıda daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Bu köpeğiniz için muhteşem bir süreç olacaktır çünkü köpeklerin en mutlu oldukları an , dışarı çıkmak için tasmasını taktığınız andır.

Köpeğime Temel İtaat Eğitimi nasıl verebilirim ?

Sadece köpekler için değil, çocuklarımız içinde kaliteli ve iyi bir eğitimin sırrı SEVGİ-ÖDÜL-SABIR üçlemesiyle mümkün. Köpeğinizin 4 temel komutu öğrenmesi için öncelikle bunları kullanmayı öğrenmeli ve doğru antrenmanlarla köpeğinizin aklını karıştırmadan öğrenmesini sağlamalısınız. Pozitif pekiştirme dediğimiz yöntemle ve doğru ödül zamanlamasıyla bu eğitimi sizde verebilir ya da profesyonel desteği biz VER PATİNİ ekibinden alabilirsiniz.

VER PATİNİ Pozitif Eğitimi; Köpeğin evinden ve sahibinden ayrılmadığı, sahibinin de eğitime birebir katıldığı, fiziksel veya psikolojik hiç bir şiddet veya cezaya yer olmayan, köpeğin anne ve kardeşlerinden ayrılabileceği en uygun zamanda, yani henüz 2 aylıkken başlanabilen, erken başlanınca mucize sonuçlar elde etmekle beraber, her ırktan ve her yaşta köpekte de sonuç veren, Pozitif pekiştirme üstüne kurulu, bilimsel, hayvan dostu metotlarla yapılan ve artık Avrupa’da, Amerika’da en çok tercih edilen, Köpeğe korkmayı değil “düşünmeyi” öğreten çağdaş bir eğitim yöntemidir. Eğitimlerimizle ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak  videolarımızı seyredebilirsiniz

Pozitif Köpek Eğitimi, köpeğin kendi yaşam alanında ve sahibinin de katılımcı olduğu eğlenceli bir eğitim sistemi .. Köpeğiniz sizden ve alanından uzaklaşmayacağı için herhangi bir korku/endişe sorunu yaşamadan hem eğleniyor, hem “kalıcı” bir şekilde temel komutları öğreniyor..Günde 2 saatlik terapi ve komut eğitimlerini kapsayan 1 Haftalık bir çalışma yapıyoruz.. Program sonunda köpeğiniz temel komutlar olan GEL-BEKLE-OTUR ve YAT ‘ı beden diliyle öğrenecek..Ve yine bu süre içinde davranış uzmanımızın yapacağı düzenlemelerle köpeğinizin varsa davranış bozuklukları da düzenleniyor. 
Ayrıntılar için bizi arayabilirsiniz
0545 557 19 74

İzmir Pozitif Temel İtaat Köpek Eğitimi Ver Patini İzmir Pozitif Köpek Eğitimi – 0545 557 19 74 İzmir Pozitif Temel Köpek Eğitimi
Temel İtaat Köpek Eğitimi – Hakan Dinçer İzmir Pozitif Temel Köpek Eğitimi
Temel İtaat Köpek Eğitimi – Hakan Dinçer İzmir Pozitif Temel Köpek Eğitimi
Temel İtaat Köpek Eğitimi – Hakan Dinçer İzmir Pozitif Temel Köpek Eğitimi Murat Güçlü – Hakan Dinçer İzmir Pozitif Temel Köpek Eğitimi
Temel İtaat Köpek Eğitimi – Murat Güçlü İzmir Pozitif Temel Köpek Eğitimi
Temel İtaat Köpek Eğitimi – Murat Güçlü İzmir Pozitif Temel Köpek Eğitimi
Temel İtaat Köpek Eğitimi – Murat Güçlü

Bizi Facebook ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz 🙂

Önceki İçerikDeniz’e pizza yaptım
Sonraki İçerikKöpek barınağı millet bahçesi oluyor: Hayvanseverler tepkili